Warsztaty: W poszukiwaniu mądrości życia – relacja

28 X 2015 roku odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego zatytułowane: „W poszukiwaniu mądrości życia. Bajki filozoficzne w biblioterapii”. Wykład i warsztaty o charakterze literacko-muzycznym  poprowadziły dr Wanda Matras-Mastalerz (reprezentująca IINiB UP w Krakowie) oraz mgr Elżbieta Bukowiec (nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Rożnowie). Uczestniczący w spotkaniu nauczyciele, bibliotekarze bibliotek naukowych, publicznych i pedagogicznych, doktoranci i studenci mieli okazję zapoznać się z krótkim wykładem na temat potencjału edukacyjnego i terapeutycznego bajek filozoficznych zaczerpniętych z mitologii, historii antycznej, mądrości Wschodu (buddyzmu, zen, sufizmu) oraz z bajkami chasydzkimi, chińskimi, hinduskimi, opowieściami różnych kultur i narodów. W części warsztatowej autorki spotkania zaprezentowały „Wielką Ksiegę Opowiadaczy Świata” wywodzącą się z kultury arabskiej oraz Kamishibai – japońską sztukę snucia opowieści. Ponadto, dr W. Matras -Mastalerz omówiła projekt nadawania przez PTB certyfikatu jakości: „Biblioterapeutyczna Biblioteka”, „Biblioterapeutyczna Szkoła”, „Biblioterapeutyczna Instytucja”, wręczyła nagrody laureatom konkursu „Tańczący żuraw”, przekazała legitymacje PTB nowym członkom Koła oraz zapoznała Uczestników z ustaleniami dot. obchodów „Dnia Biblioterapii” (14 XI).