Konferencja „Media i psychologia” – relacja

W dniach 11-12 VI 2015 r. w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się sesja naukowa poświęcona różnym formom terapii przy wykorzystaniu książek, filmów, fotografii i innych nowoczesnych mediów. Konferencja została zorganizowana przez dwa Instytuty: Filologii Polskiej (przewodnicząca komitetu naukowego: prof. Agnieszka Ogonowska) i Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa (przewodnicząca komitetu organizacyjnego: dr Wanda Matras-Mastalerz). Konferencja stała się okazją do wymiany myśli naukowej między badaczami literatury, medioznawcami, pedagogami, psychologami oraz osobami zajmującymi się pracą socjalną. Kilka wystąpień dotyczyło bezpośrednio biblioterapii. Wygłosili je:

• dr Wiktor Czernianin: Poezja jako medium terapeutyczne kształtujące nastrój;
  • dr Wanda Matras-Mastalerz: W poszukiwaniu mądrości życia. Wykorzystanie bajki filozoficznej w biblioterapii;
  • dr Lidia Ippoldt: Książka towarzyszką osób starszych (wykład), Książka pozwoli nam marzyć (warsztaty).

Ze względu na duże zainteresowanie Organizatorzy planują, że konferencja stanie się wydarzeniem cyklicznym, zaś referaty zostaną wydane w postaci monografii naukowej.
Podczas konferencji Media i psychologia. Leczenie przez media odbyły się dwa spotkania autorskie: Pierwsze, z Krystianem Głuszko, autorem poruszających książek o życiu z zespołem Aspergera: Spektrum (Dobra Literatura, 2012) oraz Szukajcie mnie wśród szaleńców (M-D-M, 2014). Rozmowę  zatytułowaną: O autoterapeutycznej funkcji pisania poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz. Drugie spotkanie dotyczyło twórczości Pawła Kękusia, zostało zatytułowane: „Na szlakach słowa” z udziałem Autora oraz krytyka literackiego Beaty Anny Symołon. Wybrane wiersze zostały zaprezentowane w interpretacji Piotra Wojdyło (aktora, pracownika TV Kraków) i dr Wandy Matras-Mastalerz w oprawie muzycznej Scholi Duszpasterstwa Akademickiego „Na Miasteczku”.